Üniversiteye giriş sınavında, başarıyı artırmada en önemli etken kaygıyı yönetmekten geçiyor

Üniversiteye giriş sınavında, başarıyı artırmada en önemli etken kaygıyı yönetmekten geçiyor. Sınavdan önceki günlerde yapılacak aktivitelerin, beslenme düzeninin ve sosyal ortamların sınav stresine etkisinin göz ardı edilmemesi gerekiyor. Uz. Dr. Nehir Kürklü, sınava girecek öğrenciler için önerilerde bulundu.

Deneme sınavları gibi düşünülmeli

Üniversitesınavına girişte yaşanabilecek stres ve kaygıyı kontrol etmenin en iyi yolu,onu önceden tanımak ve sınavla yüzleşmektir. Sınava hazırlık sürecinde düzenliolarak deneme sınavlarından geçen öğrenciler, aslında pek çok kez bu stres ilekarşı karşıya kalarak onu tanıma fırsatı bulmuştur. Sınav sabahı da bu stresledefalarca yüzleştiklerini hatırlamalı ve üniversiteye giriş sınavının da diğerhazırlık sınavlarından farklı olmadığını unutmamalıdır.

Kaygıyı doğru yönetmeli

Bellibir seviyenin üzerine çıkmamak koşuluyla performans kaygısı kişinin motivasyonunuartırır ve dikkatini sürdürmesine yardımcı olur. Ancak çok artmış kaygı düzeyi kişiyirahatsız etmeye başlar, dikkatini sürdürmesine engel olur. Mevcut bilgilerinsınav esnasında en etkili şekilde kullanılmasının önüne geçer. Ayrıca sınavöncesinde devamlı olarak sınavla ilgili konuşmalar yapmak, ev içinde ebeveynlerve diğer aile bireyleri tarafından sınav sözcüğünün sık sık kullanılması,öğrencilerin sınav kaygısını olumsuz etkileyebilir.

Sınav öncesinde buuyarıları dikkate alın!

1.    Sınavdan bir gün öncesiyah çay, yeşil çay, kahve ve kola gibi kafeinli içecekler yerine; adaçayı,ıhlamur gibi bitki çayları veya taze sıkılmış meyve suları tüketilmelidir.

2.     Uykudüzenini değiştirecek her türlü aktiviteden uzak durulmalı, sınava yakıngünlerde yeterli ve düzenli uykuyla zihnin dinlendirilmesine özengösterilmelidir.  

3.     Sınavdanönceki günlerde hafif tempoda yürüyüş ve egzersiz yapmak, stres düzeyini kontrolaltına almaya yardımcı olacaktır.

4.     Sınavdanbir gün önce, özellikle akşam yemeğinde hafif besinler tercih edilmelidir.  

5.     Sınavgünü kahvaltıda yumurta, peynir, süt, tam tahıllı ekmek, domates, yeşil biber,salatalık, zeytin, ceviz gibi bütün besin gruplarını içeren gıdalar tüketilmeli,yeterli düzeyde enerji alınmalıdır.

6.     Sınavesnasında mide ve sindirim problemleri yaşamamak için, gaz yapıcı ve daha öncehiç tüketilmemiş, vücudun alışık olmadığı besinler tüketilmemelidir.

7.     Sınavesnasında fazla su tüketimine ve tuvalet ihtiyacının artmasına neden olabilecek,yağlı ve tuzlu besinlerden uzak durulmalıdır.

8.     Kanşekerinin hızla yükselmesine sonra da düşmesine yol açan çikolata, şeker, tatlıgibi besinler, bilinenin aksine beynin ihtiyaç duyduğu şekeri karşılamaz. Sınavesnasında dikkat dağınıklığına ve konsantrasyonun azalmasına neden olur.Özellikle sınav gününde bunlar tüketilmemelidir.

9.     Sınavkaygısının azalması için sınava girilecek bina, salon ve hatta sıranın öncedengörülmesi rahatlatıcı olabilir. Yine geç kalma stresinin ortadan kalkması içinde mesafe ve yolun önceden bilinmesi yararlı olacaktır.

10.  Sınav salonuna erkensaatte girmek, sınava kadar olan sürede gerginliği azaltmaya yardımı olacaktır.Bunun en güzel yolu da hedeflenen bölümü kazandığını hayal etmektir. Bu hayalkaygıyı azalttığı gibi motivasyonu da artıracaktır.

11.  Soruları yanıtlamaya,en iyi bilinen bölümden başlanmalıdır. Böylelikle sınavın başında ihtiyaçduyulan rahatla hissi yaşanabilir.

12.  Çözülemeyecek sorularında olabileceğini unutulmamalıdır. Sorular ile karşılaşıldığında güvensizlikduygusuna kapılmadan bir sonrakine geçmek gerekir.

13.  Her yarım saatte bir30 saniye ara verip gözleri kapatmak, yavaş yavaş 8’e kadar sayıp nefes alıp,ardından 8’e kadar sayıp nefes tutmak, sonra 8’e kadar sayarak nefes vermekyararlı olacaktır.

14.  Sınav salonunda hiç kimseylesoru tartışmasına girilmemelidir.

15.  Çok emin olunmayan sorularısilip, yerine yenisi işaretlenmemelidir.

16.  Yanıtı bilenensoruları kaçırmamak için bir soruya 2 dakikadan fazla süre ayrılmamalıdır. Tekbir sorunun yanıtıyla çok uğraşmak moral bozucudur. Dikkati dağıtır ve vaktinboşa harcanmasına neden olur.

17.  Vakit iyiplanlanmalı, sınav ne erken bitirilmeli ne de geç kalınmalıdır. Saat kontrolüyapılarak planlanan vakte uyulmaya çalışılmalıdır.

18.  Aile, öğrenciden çoksınav stresi içindeyse, sınava kendinizi rahat hissettirecek bir başka kişi ilegitmek tercih edilebilir.

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları